szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Lato nieskończenie idealne na obrazach Kasi Domańskiej

11.06.2012

Magazyn

Ostatnio pisaliśmy o polskim cyklu fotografii „Kobiety mocy”, który zawędrował aż do Nowego Jorku. Dzisiaj, zaglądamy do tego miasta ponownie, lecz tym razem, aby przyjrzeć się wystawie prac Kasi Domańskiej. Jej „Niekończące się Lato”, to cykl obrazów przedstawiający w niezwykle realistyczny sposób beztroskie nadmorskie wakacje.

Morska bryza, błękit nieba i złoty piasek. Na nim – moc kolorowych ręczników i koców, na których opalają się piękne kobiety o zgrabnych ciałach. Cykl prac Kasi Domańskiej, to kwintesencja sielskich wakacji. Widzimy dmuchane materace, kolorowe napoje, lody na patyku, wiatr podwiewający sukienki i burzący fryzury. Wszystko to zamknięte na płótnie za pomocą farb i pędzla, a wydaje się jak gdyby w nasze ręce wpadł album z kolorowymi zdjęciami.

Artystka słynie ze swojego nadzwyczajnego przywiązania do detali, obrazy wydają się być tak idealne i realistyczne, że aż nienaturalne. Czyżby to nawiązanie do kolorowego świata gazet i reklam, jaki usilnie lansują współczesne media? Mimo, że obrazy Kasi Domańskiej są kolorowe, wesołe, beztroskie, wydają się być odległe i obce, bo czy taki idylliczny świat istnieje naprawdę?

Całokształt twórczości artystki, skłania widza do refleksji, wzbudza pytania. Przekaz płynący z dzieł, można interpretować na wiele sposobów, doszukiwać się nowych znaczeń, porównywać świat, który nas otacza, z tym na obrazach – bez skazy i pełnego samych przyjemności. Czy nie o takim życiu marzymy?

Kasia Domańska tworzy swoje dzieła na podstawie uprzednio wykonanych zdjęć. Potencjalnego widza mogłoby zaciekawić jak bardzo sfotografowany wcześniej świat, różni się od tego przedstawionego na płótnie. Czy został bardzo wyidealizowany, czy jedynie trochę? Potencjalna przepaść między jednym a drugim zastanawia i intryguje.

Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace można było oglądać na wielu wystawach organizowanych zarówno w polskich miastach, jak i Nowym Jorku, Londynie czy Florencji. Wcześniejszy cykl obrazów pt. „Basen”, wzbudza równie wiele emocji i pytań. Zagadkowe refleksy słońca, błękitna toń chłodnej wody, ponownie dryfują ku światu naszych utajonych marzeń i namiętności. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że w pracach artystki, nierzadko możemy odnaleźć idealną rzeczywistość, o której skrycie marzymy, choć nie zawsze mamy ochotę mówić o niej na głos.

Kasia Domańska,  „Endless Summer”

Wystawa czynna od 7 czerwca do 3 lipca 2012.

Gallery Thomas JaeckelNew York

Źródło: www.kasiadomanska.com

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: