Warszawskie spotkanie ceramiczne - Wystawa Ceramiki

· 18-05-21 · Wystawy
Warszawskie spotkanie ceramiczne - Wystawa Ceramiki

Warszawa to niezwykłe miasto o bogatej historii i kulturze. To tygiel kulturowy z różnorodną ludnością, więc na pewno znajdziesz tu coś, co Cię zainteresuje.

W mieście kwitnie również scena artystyczna, więc nie brakuje galerii i muzeów, które można odwiedzić. A jeśli lubisz ceramikę, to trudno znaleźć lepsze miejsce niż Warszawa, by oddać się temu zainteresowaniu.

Warszawska wystawa ceramiki

Były to porcelanowe i kamionkowe wyroby garncarskie wydobyte w Warszawie i okolicach. Eksponaty prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie zostały zebrane w okresie od końca XIX do początku XX wieku. Większość z nich została odkryta podczas budowy kolei w Warszawie pod koniec XIX wieku.

Muzeum Narodowe w Warszawie gościło wystawę ceramiki od 28 września 2017 r. do 28 stycznia 2018 r.

Historia warszawskiej ceramiki

Historia warszawskiej ceramiki związana jest z początkami państwowości polskiej w X w. n.e., kiedy to na terenach dzisiejszej Polski powstało pierwsze państwo polskie. Pierwsza wzmianka o piecu do wypalania ceramiki w Warszawie pochodzi z 1335 roku. Znajdował się on na terenie dzisiejszej Pragi, nad brzegiem Wisły. Początkowo produkowano w nim kafle dla jednego z warszawskich kościołów. W XVIII wieku w Warszawie działało około 100 pieców, z czego większość na Pradze.

Produkowano głównie cegły i kafle, choć w mieście prowadzono też pierwsze eksperymenty z porcelaną. Pierwsza fabryka porcelany powstała w 1784 roku na Starym Mieście. Na początku XIX wieku w Warszawie istniało około 300 pieców, z których większość nie była większa niż szopy. Mniej więcej w tym czasie w mieście zaczęły powstawać również pierwsze fabryki. W 1805 roku podjęto pierwsze poważne próby uruchomienia w Warszawie fabryki porcelany na dużą skalę. Około 1810 r. powstała pierwsza nowoczesna fabryka porcelany. Wybudowano ją na terenie dzisiejszego Targówka. W 1819 r. na Starym Mieście, w pobliżu Wisły, zbudowano kolejną fabrykę porcelany. Była to pierwsza w Warszawie fabryka produkująca porcelanę wysokiej jakości. W 1820 r. powstała kolejna fabryka porcelany


Autor @RS

Komentarze

Najnowsze wpisy

alternative
O aukcji „Contemporary & Post-War Art Evening Sale”

Ta aukcja odbędzie się 19 października 2018 r. i obejmuje wybór dzieł nowoczesnych i współczesnych z ok

Czytaj dalej
alternative
Rok Klimta w Wien Museum

Wien Museum to najpopularniejsza atrakcja kulturalna miasta i najstarsze wiedeńskie muzeum. Zostało otwarte

Czytaj dalej
alternative
Dyrektor włoskiego muzeum spalił dwa obrazy w ramach protestu

Museo Archeologico Nazionale ogłosiło zniszczenie dwóch XVI-wiecznych obrazów, które wisiały w muzeum od

Czytaj dalej