Co to jest akcjonizm wiedeński i co ma wspólnego z Muzeum Essl?

· 15-12-21 · Sztuka

Akcjonizm wiedenski prosto z Essl Museum

Essl Museum (Muzeum Essl) to muzeum sztuki i architektury w dzielnicy Lehel, w pobliżu Wiednia. Jest to ponad stuheklurowane budynki muzeum, w których znajdują się dzieła z różnych epok: od klasycznej architektury, poprzez awangardy, aż do nowoczesnych prac. Essl Museum, jak samo siebie nazwało, jest muzeum z połączenia wiedeńskiej kultury, technologii i współczesnej sztuki. Co interesujące, działa ono także jako centrum kultury i edukacji, gdzie odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, koncerty, czy też wykłady.

Jakie są założenia akcjonizmu wiedeńskiego?

Wiedeński akcjonizm sztuki przyjmuje, że dzieła sztuki powinny być dostępne dla wszystkich. Nie powinny być ograniczane do kultury elit, ale dostępne dla wszystkich, bez względu na pochodzenie społeczne, status społeczny, wiek, płeć. Wiedeński akcjonizm sztuki opiera się na tzw. „działalności sztuki”. Jeśli ktoś posługuje się sztuką, przekazuje innemu kogoś jakąś treść, ponosi odpowiedzialność za swoje działanie i może być oceniony zgodnie z tym, w jaki sposób się ona odnosi do innych ludzi.

Czy akcjonizm wiedeński ma przyszłość?

Wydaje się, że tak. Większość artystów, którzy wyrazili swoje stanowisko w ostatnich wydarzeniach, wyraźnie opowiedziała się za akcjonizmem w sztuce, a nie przeciwko niemu. Wydaje się również, że akcjonizm w sztuce ma przyszłość, ponieważ z pewnością nie jest to zjawisko przemijające. Przeciwnie, z każdym kolejnym wydarzeniem staje się coraz bardziej widoczny. Wydaje się, że akcjonizm w sztuce ma przyszłość i pewnością nie jest to zjawisko przemijające

Dlaczego warto znać akcjonizm wiedeński?

To dziedzina, która daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wyrażanie siebie poprzez różne formy sztuki. Akcjonizm wiedeński cechuje się nieregularnością, zmiennością, niepewnością oraz niepowtarzalnością. Oznacza to, że każdy kolejny rysunek, nawet jeśli został zrobiony według tego samego schematu, jest inny i niepowtarzalny. Dzięki temu każdy, kto decyduje się na swoistą formę wyrażania siebie poprzez akcjonizm wiedeński, może uzyskać pewność, że dzieło jest wyjątkowe i niepowtarzalne.


Autor @RS

Komentarze

Najnowsze wpisy

alternative
Jak przyciągnąć uczestników do konkursu sztuki?

Konkursy sztuki to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i promowanie talentów artystycznych. Jednak aby

Czytaj dalej
alternative
Alternatywne metody wypalania ceramiki artystycznej

Wypalanie ceramiki artystycznej jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia przedmiotów z gliny. Metody te

Czytaj dalej
alternative
Odchudzona Wenus, czyli artystyczny projekt Anny Utopii Giordano

Utopia Giordano, znana ze swoich prowokacyjnych i skłaniających do refleksji prac, stworzyła dzieło, które dot

Czytaj dalej
alternative
Wystawa pt. Świętości - akt w nowoczesnej sztuce polskiej

Wystawa poświęcona jest roli aktu w sztuce polskiej od okresu międzywojennego do współczesności. Prezentuje ró

Czytaj dalej