Odchudzona Wenus, czyli artystyczny projekt Anny Utopii Giordano

· 21-06-22 · Sztuka

Odchudzona Wenus, czyli artystyczny projekt Anny Utopii Giordano

Utopia Giordano, znana ze swoich prowokacyjnych i skłaniających do refleksji prac, stworzyła dzieło, które dotyczy standardów piękna, szczególnie dla kobiet, oraz presji, by się do nich dostosować. Utopia Giordano przedstawiając Wenus, zwraca uwagę na standardy piękna i ich wpływ na kobiety, ale także na mężczyzn i całe społeczeństwo.

Projekt Venus Utopii to przedsięwzięcie artystyczne, którego celem jest zakwestionowanie powszechnie panujących wyobrażeń na temat tego, co to znaczy być pięknym, pożądanym i seksownym.

Anna Utopia Giordano - kontrowersyjna artystka

Anna Utopia Giordano jest włoską artystką i pisarką, której prace rzucają wyzwanie statusowi quo i przesuwają granice konwencjonalnego myślenia. Jej sztuka ma na celu pobudzenie ciekawości, sprowokowanie do myślenia i zainspirowanie do działania na rzecz bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa. We wrześniu 2018 r. opublikowała na włoskiej stronie Vice artykuł zatytułowany "Slimming Down Venus: An Artist Attempts to Redress the Cultural Bias Towards Beauty by Reducing Her Body Size", w którym opisuje swoje doświadczenia związane z próbą zmiany sposobu postrzegania siebie poprzez proces odchudzania. Pisze: "Próbuję zmienić sposób, w jaki siebie postrzegam. Nie robię tego dla nikogo innego. Robię to dla siebie. Robię to, aby rzucić sobie wyzwanie, zbadać moją relację z jedzeniem i z moim ciałem, poeksperymentować z czymś, co zawsze wydawało mi się nieosiągalne."


Autor @RS

Komentarze

Najnowsze wpisy

alternative
Jak przyciągnąć uczestników do konkursu sztuki?

Konkursy sztuki to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i promowanie talentów artystycznych. Jednak aby

Czytaj dalej
alternative
Alternatywne metody wypalania ceramiki artystycznej

Wypalanie ceramiki artystycznej jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia przedmiotów z gliny. Metody te

Czytaj dalej
alternative
Wystawa pt. Świętości - akt w nowoczesnej sztuce polskiej

Wystawa poświęcona jest roli aktu w sztuce polskiej od okresu międzywojennego do współczesności. Prezentuje ró

Czytaj dalej