Rok Klimta w Wien Museum

Redakcja

2 grudnia, 2023
Wien Museum to najpopularniejsza atrakcja kulturalna miasta i najstarsze wiedeńskie muzeum. Zostało otwarte w 1891 r., w setną rocznicę powstania stolicy Austrii. Znajduje się w nim bogata kolekcja sztuki, kultury i historii Wiednia i Austrii, w tym największa kolekcja obrazów Gustava Klimta. Muzeum zostało całkowicie odnowione w 2012 roku. Jesienią 2017 r. zostanie zaprezentowana nowa wystawa z okazji „Roku Klimta”: najbardziej znane obrazy i motywy Gustava Klimta, najbardziej kontrowersyjnego artysty XX wieku, zostaną pokazane wraz z nieznaną stroną jego twórczości.

Wien Museum: Zbiory i ciekawostki z okazji „Roku Klimta“

W 2018 r. Wien Museum świętowało 150. rocznicę założenia, organizując przez cały rok serię wystaw, wydarzeń i działań eksplorujących bogactwo jego kolekcji i osobliwości. Kulminacją roku było uroczyste otwarcie we wrześniu wystawy The Scandalous World of Gustav Klimt, na której zaprezentowano najbardziej kontrowersyjne dzieła Gustava Klimta.

Kim był Gustav Klimt?

Gustav Klimt był austriackim malarzem symbolistą i jednym z najsłynniejszych przedstawicieli wiedeńskiego nurtu secesji. Największą sławę przyniósł mu obraz „Pocałunek”, który jest jednym z najdroższych obrazów, jakie kiedykolwiek sprzedano. Klimt urodził się w 1888 r. w Baumgarten w Wiedniu, jako drugie z czworga dzieci. Uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu i aktywnie uczestniczył w tamtejszej scenie artystycznej, zarówno jako bywalec teatrów, jak i czytelnik poezji. Inspirowały go dzieła prerafaelitów oraz obrazy z Pieśni o Nibelungach i innych eposów średniowiecznych, a także przykład ruchu Arts and Crafts. W 1908 roku otworzył niezależne studio, w którym pracował do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.

Polecane: